Леополд Кениг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Леополд Кениг

Кениг (лево) на Тур де л’Ен 2011
Лични податоци
Цело име Леополд Кениг
Роден 15 ноември 1987 (1987-11-15) (27 г.)
Моравска Тшебова, Чешка
Висина 1,78 м
Маса 62 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим НетАп-Ендура
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачувања
Професионални клубови
2006–2010
2011–
ПСК Вирлпул-Храдец Крлове
Тим НетАп
Значајни победи
Гранд Тур
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2013)
Етапни трки
Трка околу Калифорнија
1 индивидуална етапа
Последна промена
1 февруари 2014

Леополд Кениг (чешки: Leopold König; р. 15 ноември 1987) — чешки професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим НетАп-Ендура.

Кениг како дете играл хокеј на мраз, користејќи го неговиот велосипед многу често, а веќе на 14-годишна возраст започнал со друмскиот велосипедизам.[1]

Кениг освоил етапа на Трката околу Британија 2012, а во април 2013 и кралската етапа на Трката околу Калифорнија. Кениг побегнал од бегството со малку членови во последните километри и го достигнал Ханиер Асеведо, поминувајќи го на само 300 метри пред целта.[2]

Меѓутоа, обете победи кулминирале во септември 2013, кога неговата екипа добила покана на Вуелта а Еспања. На самата трка ја освоил планинската етапа 8 откако го достигнал Игор Антон во последните 500 метри.

Достигнувања[уреди]

2009
6. ГП Кооператива
9. ГП Бока
2010
1. Краен пласман Трка околу Горна Австрија
1. Етапа 1
1. Етапа 3 Трка околу Бугарија
3. Прага-Карлови Вари-Прага
5. Краен пласман Шлаким Гродов Пјастовскич
2011
2. Краен пласман Трка околу Австрија
1. Пласман за млад возач
3. Краен пласман Тур де л’Ен
9. Краен пласман Трка околу Британија
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
3. Краен пласман Трка околу Јута
6. Краен пласман ГП Кантон Аргау
9. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 6
2013
1. Краен пласман Чешка трка
1. Етапа 3
1. Етапа 7 Трка околу Калифорнија
6. Краен пласман Сетимана интернационале ди КОпи е Бартали
9. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 8

Наводи[уреди]

  1. Cycling Weekly, Introducing Leopold Konig, 5 септември 2013
  2. Стив Џонс. „Трка околу Калифорнија: Кениг од НетАп се искачи за победа на седмата етапа, Ван Гардерен останува во жолто“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 18 мај 2013 (конс. 19 мај 2013). (на (англиски))

Надворешни врски[уреди]