Лебниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лебниц
Лебниц се наоѓа во Германија
Лебниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Лајпциг
Округ Северна Саксонија
Локални единици 2
Градоначалник Герда Прауч (CDU)
Основни податоци
Површина 37 км2
Надм. височина 86 м
Население 2.080 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04509
Повик. бр. 034208
Местоположбата на Лебниц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°36′00″ СГШ 12°28′00″ ИГД / 

Лебниц (германски: Löbnitz) е општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди]