Ла Десирад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Гвадалупе, заедно со островот Ла Десирад на североисток

Ла Десирад е остров во Карипското Море, под управа на Гваделупе. Има површина од 28 km², на која живеат околу 1650 жители. На овој остров, на своето второ патување во Америка, стигнал Кристифор Колумбо и го нарекол La Desirade, што во превод значи надеж.