Ладога (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Езеро Ладога
Езеро Ладога - Северениот брег
Северениот брег
Место Северозападна Русија (Ленинградска област и Карелија)
Координати 61°00′ СГШ 31°30′ ИГД / 
Главен прилив Свир, Волков, Вуокси
Главен истек Нева
Површина на сливот 276.000 km2 (107,000 sq mi)
Земји во сливот Русија, Финска
Макс. должина 219 км (136 mi)
Макс. ширина 138 км (86 mi)
Површина 17.700 km2 (6,800 sq mi)
Прос. длабочина 51 m (170 ft)
Макс. длабочина 230 m (750 ft)
Водна зафатнина 837 km3 (

201 cu mi)

Надм. височина на површината 5 метри
Острови околу 660 (вклучувајќи го и Валам)

Ладога (руски: Ла́дожское о́зеро или руски: Ла́дога; фински: Laatokka, старо: Nevajärvi; карелски: Luadogu) — најголемо езеро во Европа, сместено во котлина создадена со леднички одрони. Водата на ова езеро е најдлабока во близина на високите карпести гребени на северниот брег. На јужната страна езерото е многу плитко, а брегот е понизок. Почнува да замрзнува во декември, а целото езеро замрзнува од јануари до мај. Во Ладога неколку реки и водата од две помали соседни езера. Реката Нева истекува од југозападниот агол на езерото, а потоа тече кон запад, кон 40 км оддалечениот Санкт Петербург.[1]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Sorokin, Aleksander I. et al. (1996). New morphometrical data of Lake Ladoga. Hydrobiologia 322.1-3, 65-67.

Надворешни врски[уреди]