Кјубишевско Езеро (вештачко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
  1. пренасочување Шаблон:Инфокутија Езеро

Кујбишевскотo вештачко езеро (руски: Ку́йбышевское водохрани́лище, тат. Куйбышев сусаклагычы) е вештачко езеро на средниот ток на реката Волга во европскиот дел на Русија. Дел е од таканаречената каскада Волга-Кама и е најголемото вештачко езеро во Европа.

Езерото понекогаш е нарекувано и Самарско вештачко езеро, поради блискиот град Самара, кога порано се викал Кјубишев. Името на езерото до денес не е званично променето.

Езерото е изградено во периодот од 1950-1955. За изградбата на браната биле употребени 162 милиони м³ земја и 7,036 милиони м³ армиран бетон. Браната има висина од 27 до 44,5 метри над нивото на реката Волга. Дваесетте турбини а хидроцентралата имаат сила од 2,315 MW (17 пати по 115 MW и три пати по 120 MW).

Реката Волга тече низ езерото, а во него уште се вливаат и: Волга, Кама, Свијага, Казанка, Болшој Черемшан. Поголеми градови на ова езеро се: Казан, Улјановск, Толјати и Зеленодолск.

Надворешни врски[уреди]