Куп на Македонија (ракомет) 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2012 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2012
Детали за турнирот
Земја домаќин  Македонија
Датум 18 – 20 Mај
Тимови
Град(ови) СЦ Борис Трајковски (во Скопје града домаќини)
Конечни позиции
Шампиони Gold medal blank.svg Вардар ПРО (8 титула)
Второ место Silver medal blank.svg Металург
Статистики за првенството
Одиграни натпревари 3
Постигнати голови 151  (50.33 по натпревар)

Купот на Македонија 2012 беше 20. издание на Македонскиот ракометен куп. Се одржа во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје, Македонија, од 18 до 20 мај 2012 година. Купот беше освоен од Вардар ПРО по осми пат.

Место на одржување[уреди]

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 6,000
TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG

Турнир[уреди]

Полуфинале[уреди]

18 Mај, 2012
17:45 СЕЛВ
Вардар ПРО 42 – 17 Пелистер СЦ Борис Трајковски, Скопје
Јовчевски & Ојлески, 9 (16 – 8) Бошевски & Димитровски, 4
Report
18 Mај, 2012
20:10 СЕЛВ
Металург 33 – 10 Куманово СЦ Борис Трајковски, Скопје
Судии: Ѓоко Колевски & Сашо Кркачев
Марковиќ & Ѓеоргиевски, 6 (18 – 3) Блажески & Димковски, 3
Report

Финале[уреди]

20 Mај, 2012
17:30 СЕЛВ
Вардар ПРО 26 – 23 Металург СЦ Борис Трајковски, Скопје
Судии: Димитар Митревски & Благојче Тодоровски
Д. Марковиќ, 6 (13 – 14) Н.Мојсовски, 8
Report


Куп на Македонија 2012 Победник
Вардар ПРО
8ма Tитула

Надворешни врски[уреди]