Кршко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кршко
Krško
—  град и општина  —
Местоположба на Општина Кршко.
Кршко се наоѓа во Словенија
Кршко
Местоположба на Кршко во Словенија
Координати: 45°57′ СГШ 15°29′ ИГД / 
Држава  Словенија
Управа
 • Градоначалник Франц Богович
Површина
 • Вкупна 344,9 км2
Население (2002)[1]
 • Вкупно 27.586 жит.
Час. појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)

Кршко (словенечки:Krško) е град и општински центар во источна Словенија. Градот се наоѓа на реката Сава и традиционално се смета за дел од регионот Штаерска. Целата општина Кршко е дел од Среднопосавскиот статистички регион.[2] На просторите на поранешна Југославија, Кршко бил познат како дом на единствената нуклеарна централа во Федерацијата, која и денес опстојува.[3]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]