Кркларели (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Kirklareli
Kırklareli
—  Покраина во Турција  —
Земја Турција
Регион Мармара
Управа
 • Управник Али Хајдар Онер
Површина
 • Total 6.550 км2
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 332.791 жит.
 • Урбано 190.472 жит.
Повик. бр. 0288
Рег. табл. 39
Портал http://www.kirklareli.gov.tr//

Киркларели (турски: Kırklareli) е провинција во северозападна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Киркларели . Покраината има 326 950 жители (2006) и плоштина од 6 550 кв.км. Разделен е на 8 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]