Кристоф Керн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кристоф Керн

Керн на Гран при Денен 2011
Лични податоци
Цело име Кристоф Керн
Роден јануари 18 1981 (1981-01-18) (34 г.)
Висембур, Франција
Висина 1,85 м
Маса 72 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Јуропкар
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2000
2001
Франсе де Жу (практикант)
Бонжур (практикант)
Професионални клубови
2003–2006
2007–2008
2009–2010
2011–
Бриокес Ла Булажер
Кредит Агрикол
Кофидис
Тим Јуропкар
Последна промена
17 декември 2014

Кристоф Керн (француски: Christophe Kern; р. 18 јануари 1981 во Висембур, Долна Рајна) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Јуропкар.[1]

Достигнувања[уреди]

1999
3. Bronze medal icon.svg Светско друмско првенство под 19 години
2002
1. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2003
1. ГП Риди Денен
2004
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
2010
1. Jersey white.svg Пласман турски убавини Трка околу Турција
2011
1. MaillotFra.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 5 Критериум ду Дофине

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]