Кредит Лион

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

String Module Error: повторувањето на функцијата очекува број како втор параметар, а доби "Франција" Кредит Лион е историска Француска банка. Во раните 1990-ти беше најголема банка во Франција,главно во државна сопственост. Поради лошото управување со банката,таа дојде на раб на банкрот во 1993 година. Во 2003 беше преземана од страна на Кредит Агрикол (Crédit Agricole) и сега е позната како LCL (Le Crédit Lyonnais)


Историја[уреди]

Банката се формира во 1863 година во Лион,од страна на Анри Жермен. Кредит Лион беше најголема светска банка се до 1990,од страна на државата беше национализирана во 1945 година и беше главен банкарски сектор во Франција после периодот на Втората светска војна