Костур (град)

Од Википедија, слободната енциклопедија
(Пренасочено од Костур (Грција))
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија е за град во Егејска Македонија. За други значења на поимот „костур“, видете ја страницата за појаснување.
Костур
Καστοριά
Местоположба
Костур се наоѓа во Грција
Костур
Координати 40°31′ СГШ 21°16′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Западна Македонија
Округ: Костур
Население (2001)[1]
 - Население: 16.218
 - Површина: 57,3 км2
 - Густина: 283 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина: 700 м
Пошт. бр.: 521 00
Повик бр.: 24670
Рег. табл.: KT
Панорама на градот

Костур (грчки: Καστοριά) е град во западниот дел на Егејска Македонија и главен град на Костурскиот округ во Западна Македонија, денес Грција.

Градот се наоѓа на брегот на Костурското Езеро во планинскиот крај на масивот на планинскиот венец на Грамошта. Во градот денес и околината живее помал дел на македонско население кое до Граѓанската војна во Грција (1945 - 1949) било доминантно мнозинство во градот и околината.[2][3]

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)
  2. Државни архив Секретаријаа за иностраних послова (ДАСИП), Београд, фасц. 98
  3. В. „Ризоспастис“ - орган на КП на Грција, 13. 01. 1946