Костанај (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Костанај (покраина)
Қостанай облысы
Костанайская область
—  Покраина  —

Грб
Мапа на Казахстан, локацијата на покраината Костанај е обележана со зелена боја
Координати: 53°12′ СГШ 63°38′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Главен град Костанај
Управа
 • Аким Сергеј Кулагин
Површина[1]
 • Вкупна 196.000 км2
Население (2007-01-01)[1]
 • Вкупно 900.300 жит.
Час. појас East (UTC+6)
 • Лете (DST) not observed (UTC+6)
Поштенски број 110000
Повикувачки број +7 (714)
ISO 3166 KZ-KUS
Рег. табл. P
Окрузи 16
Градови 6
Населени места 8
Села 255
Портал http://www.kostanay.kz

Костанај (казашки: Қостанай облысы, Qostanay oblısı) е една од 14-те покраина на Казахстан. Главен град на оваа покраина е Костанај со популација од 207,000, додека пак популацијата на покраината изнесува 900,300 жители [2] that makes 23 % of the population of province. The other large cities in the province are Rudni.

Градови во покраината[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]