Космос-668

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-668
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 25 јули 1974
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1975
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 91,9 минути
Апоапсида 475 км
Периапсида 266 км
Меѓународна ознака 1974-058A

Космос-668 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди]

Општи податоци[уреди]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 јули 1974. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-668 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 475 km, а најмалото на 266 km.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]