Космос-380

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-380
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 24 ноември 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1971
Орбитален наклон 81,9 °
Орбитален период 100,5 минути
Апоапсида 1374 км
Периапсида 197 км
Меѓународна ознака 1970-100A

Космос-380 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди]

Општи податоци[уреди]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 ноември 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-380 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1374 km, а најмалото на 197 km.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]