Космос-135

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-135
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 12 декември 1966
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1967
Орбитален наклон 48,4 °
Орбитален период 93,1 минути
Апоапсида 604 км
Периапсида 251 км
Меѓународна ознака 1966-112A

Космос-135 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди]

Општи податоци[уреди]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 12 декември 1966. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 355 килограми. Космос-135 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,4 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 604 km, а најмалото на 251 km.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]