Корушки статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Корушки статистички регион
Koroška statistična regija
—  Статистички регион  —
Најголем град Словењ Градец
Површина
 • Вкупна 1.041 км2
Население (2005)
 • Вкупно 73.754 жит.

Корушкиот статистички регион (Словенечки: Koroška regija), или поретко Каринтски статистички регион — еден од 12-те статистички региони на Словенијс. Културно и економско седиште на овој статички регион е градот Словењ Градец, додека пак најголем е Равне на Корошкем.

Според податоците од 2005 година во овој регион живееле 73.754 жители.

Список на општини[уреди]

Во Корошкиот статистички регион има 12 општини:

Наводи[уреди]