Корона Де Тусон, Аризона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Корона де Туксон, е мал град во Аризона сместено во подрачјето на пустината Сонора во округот Пима. Овој град, според пресметките во 2000 година има 813 жители.

Демографија[уреди]

 • Англичани-183
 • Германци-103
 • Ирци-77
 • Англоамериканци-58
 • Норвежани-49
 • Швеѓани-38
 • Англоавстралијци-28
 • Нискоземци-28
 • Ирски Шкоти (кои во периодот од 1717 до 1776 ги имало помеѓу 200,000 и 250,000 во Северна Америка)-20
 • Французи-14
 • Полјаци-14
 • Франкоканаѓани-13
 • Романци-10
 • Шкоти-9
 • Англоканаѓани-7
 • Словаци-6
 • Австралијанци-4
 • Италјанци-3

Надворешни врски[уреди]