Корк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Корк
Contae Chorcaí
Грб на Корк
Местоположба
center Корк на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Корк Сити
Рег. табл.: C
Површина: 7457 km²
Население (2006) 480.909 (со Корк Сити);
361.766 (со Корк Сити)
Мреж. место: www.corkcoco.ie

Корк (ирски -Contae Chorcaí, англиски -County Cork) е најјужниот округ во Ирска. Лоциран е во провинцијата Манстер. Корк го нарекуваат и Бунтовничкиот Округ . Има површина од 7457 km² и 480,909 жители. Главен град е Корк Сити.

Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Еден од многуте заливи во Корк