Копер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Копер
Koper
—  град и општина  —
Местоположба на Општина Копер
Копер се наоѓа во Словенија
Копер
Местоположба на Копер
Координати: 45°33′ СГШ 13°44′ ИГД / 
Држава  Словенија
Регион Приморски
Општина Копер
Управа
 • Грдаоначалник Борис Попович
Површина
 • Вкупна 311,2 км2
Население (2002)[1]
 • Вкупно 47.539 жит.
Час. појас CET (UTC+01)
 • Лете (DST) CEST (UTC+02)

Копер (словенечки: Koper) е град и општински центар во Словенија и најголемо пристаниште во државата. Градот се наоѓа во Трстјанскиот Залив на Јадранското Море[2] и има население од околу 23,726. Официјално градот е двојазичен, словенечки и италијански.

Население[уреди]

Општината има население од 47,539 жители. Според мајчин јазик, населението е поделено на:[3]

словенечки 35,246 (74.14%)
хрватски 3,824 (8.04%)
српскохрватски 1,911 (4.02%)
босански 1,311 (2.76%)
српски 1,268 (2.67%)
италијански 1,059 (2.23%)
албански 240 (0.50%)
македонски 227 (0.48%)
други 2453 (5.16%)
вкупно 47,539

Позначајни личности од Копер[уреди]

Збратимени градови[уреди]

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]