Комрат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Комрат
Comrat / Komrat

Грб
Локација на Комрат во Молдавија
Координати: 46°18′00″ СГШ 28°29′36″ ИГД / 
Држава Молдавија
Автономен регион Гагаузија
Основан 1789
Управа
 • Градоначалник Николај Дудолго
Население (2004)
 • Вкупно 23.429 жит.
Час. појас EET (UTC+2)

Комрат (гагауски: Komrat; руски: Комрат) е град во Молдавија и престолнина на автономната република Гагаузија. Се наоѓа на 46°19′ СГШ 28°40′ ИГД /  , во јужниот дел на земјата, на реката Јалпуг. Во 2004, градот имал население од 23.429 жители, од кои најмногу Гагаузи.

Името има турско и ногајско потекло.


Население[уреди]

  • 1989: 25.800 (попис)[1]
  • 1991: 27.500 (проценка)
  • 1996: 27.400 (проценка)
  • 2004: 23.429 (попис)
  • 2006: 22.369 (проценка)

Знаменитости[уреди]

  • Категралата, изградена во 1820
  • Музеј на локална историја
  • Музеј на гагауската култура

Збратимени градови[уреди]

Познати личности[уреди]

Наводи[уреди]

  1. World Gazetteer. "Comrat". Accessed September 22 2006.