Когнитивна дисонанца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Когнитивна дисонанца e судир во свеста, конфликт на две или повеќе некомпатибилни верувања, идеи, убедувања или ставови, и создава непријатно чувство кај поедидецот.

Надворешни врски[уреди]