Клиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Клиц
Грб на Клиц
Клиц се наоѓа во Германија
Клиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ округот Штендал
Општ. заед. Елба-Хафел-Ланд
Градоначалник Јирген Марш
Основни податоци
Површина 67 км2
Надм. височина 32 м
Население 1.575 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39524
Повик. бр. 039327
Портал www.elb-havel-land.de
Местоположбата на Клиц во рамките на округот округот Штендал
Карта
Координати 52°40′03″ СГШ 12°03′58″ ИГД / 

Клиц (германски: Klietz) е општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]