Клифорд Гирц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Клифорд Џејмс Гирц (Clifford James Geertz) (23 август 1926, Сан Франциско30 октомври 2006, Филаделфија) бил американски антрополог.

Биографија[уреди]

Поважни дела[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]