Клиторис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Клиторис
Clitoris anatomy labeled-en.jpg
Внатрешна анатомија на човек вулва, со клиторис и labia minora. Женскиот клиторис се протега од видливиот дел до пубичната коска.
Греј subject #270 1266
Артерија Dorsal artery of clitoris
Нерв Dorsal nerve of clitoris
Прекурзор Genital tubercle
MeSH Clitoris

Клиторис (Грчки κλειτορίς) е полов орган.