Клитен

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Клитен
Место во Боксберг
Клитен се наоѓа во Германија
Клитен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Дрезден
Округ Герлиц
Град Боксберг
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 134 м
Население 526  (31 декември 2008)
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02943
Повик. бр. 035895
Координати 51°21′00″ СГШ 14°36′00″ ИГД / 

Клитен (германски: Klitten, горнолужички: Klětno) е село и поранешна општина во округот округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Од 1 февруари 2009, е дел од општината Боксберг.

Евангелистичка црква
Лутеранска црква