Клајпеда Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Клајпеда Арена
Neptuno-lkl-sezono-startas---svyturio-arenoje2.jpg
Место Клајпеда, Литванија
Започнат октомври, 2009
Отворен 28 јули, 2011
Сопственик Швијтуријс, Општина Клајпеда
Цена на изградбата 16 милиони
Архитект AB „Miestprojektas“ Kaunas
Игра КК Нептунас
Гледачи Кошарка: 5 486
Хокеј: 4,416
Концерти: 7,450
Бокс натпревари: 6,512

Клајпеда Арената (литвански: Klaipėdos arena) е универзална арена во градот Клајпеда, Литванија, која моментално е во фаза на изградба. Капацитетот на арената која има облик на катамаран ќе биде 5.486 седишта за кошаркарските натпревари, a 7.450 седишта за концерти.

Планирано е во арената Клаипеда да се одржат натпреварите од групата Д на 37 Европското првенство во кошарка кое во 2011 година се одржало во Литванија.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]