Клаипеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Клаипеда (литвански: Klaipėda, на германски: Memel) е најголемиот приморски град во Литванија. Излегува на Балтичкото Море и е главно пристаниште на земјата.

Пристаништето Клаипеда денес ги поврзува Литванија со Шведска, Данска и Германија. Покрај овој град се наоѓаат популарните одмаралишта Неринга и Паланга. Клаипеда е трет по големина град во Литванија по Вилнус и Каунас.