Клаипеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Клаипеда
—  Градска општина  —

Знаме

Грб
Прекар(и): Уостамиестис (Uostamiestis; „пристаништен град“)
Местоположба на Клаипеда
Координати: 55°42′40″ СГШ 21°07′50″ ИГД / 
Држава  Литванија
Етнографски регион Мала Литванија
Округ Клаипеда
Општина Градска општина Клаипеда
Прв пат споменат 1252
Доделени градски права 1254
Површина
 • Вкупна 110 км2
Надм. вис. 21 м
Население (2014)
 • Вкупно 157.350[1] жит.
Час. појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Поштенски број 91100-96226
Повик. бр. (+370) 46
Портал klaipeda.lt

Клаипеда (литвански: Klaipėda; германски: Memel) — најголем приморски град и најголемо пристаниште во Литванија сместен на устието на реката Дане, која се влива во Балтичкото Море. Претставува трет најголем град во Литванија и е административно седиште на истоимениот округ.

Градот има сложена историја, делумно поради огромното регионално значење на пристаништето, кое не замрзнува во текот на зимата. Бил контролиран од Тевтонските витези, Војводството Прусија, Кралството Прусија, Германското царство, земјите на Антантата веднаш по Првата светска војна, Литванија како последица на буната во 1923 и Третиот Рајх по германскиот ултиматум до Литванија во 1939. Градот бил припоен кон Литванија во текот на нејзиното основање како советска социјалистичка република и останал во Литванија и по нејзиното повторно основање како независна држава.

Бројот на население опаднало од 207.100 во 1992 на 157.350 во 2014. Во близина на градот се наоѓаат популарни приморски одморалиште, градот Нида на југ на Куронскиот спруд и Паланга на север.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Search sister project Википатување има туристички водич за Клаипеда.