Килкени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Килкени
Contae Chill Chainnigh
Грб на Килкени
Местоположба
center Килкени на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Килкени
Рег. табл.: KK
Површина: 2061 km²
Население (2006) 87.394
Мреж. место: www.kilkennycoco.ie

Килкени (Contae Chill Chainnigh на ирски и County Kilkenny на англиски) е округ во провинцијата Ленстер во Ирска. Лоциран е во југоисточниот дел на земјата. Главен град е истоимениот Килкени.

Жителите на Килкени себеси се нарекуваат Килкеншки мачки Kilkenny Cats; и исто така се нарекуваат и фановите на локалниот клуб на спортот Харлинг (ирски фудбал,сличен на хокејот), кој е еден опд најдобрите во Ирска.


Калкени има свои три најголеми адути за чист и здрав живот; земја без кал, оган без чад, земја без брег. Ова се однесува на пресушените мочуришта, јагленот антрацит и минималните влијанија на изложеност на морската солена вода.


Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]