Кизилорда (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кизилорда (покраина))
Прејди на: содржини, барај
Кизилорд (покраина)
Қызылорда облысы
Кызылординская область
—  Покраина  —
Реката Сир Дарја во Кизилорда

Грб
Мапа на Казахстан, локацијата на покраината Кизилорда е обележана со зелена боја
Координати: 45°00′ СГШ 64°00′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Главен град Кизилорда
Управа
 • Аким Мукатар Кул-Мухамед
Површина
 • Вкупна 226.000 км2
Население (2006-09-01)
 • Вкупно 596.000 жит.
Час. појас Исток (UTC+6)
 • Лете (DST) not observed (UTC+6)
Поштенски број 120000
Повикувачки број +7 (724)
ISO 3166 KZ-KZY
Рег. табл. N
Области 7
Градови 2
Помали места 6
Села
Портал http://www.kyzylorda.kz/

Кизилорда (казашки: Қызылорда облысы, Qızılorda oblısı; руски: Кызылординская область, Kyzylordinskaya oblast) е една од 14 покраини во Казахстан. Глвен град на оваа покраина е Кизилорда со популација од 157,400 жители.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во покраината Кизилорда има 7 окрузи:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]