Кечуамарски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Кечуамарски јазици
контроверзно
Геог.
распростр.:
Анди
Класификација: Кучеуамарски
Гранки:

Кечуамарски јазици е предложено јазично семејство кое е составено од кечуански јазици и ајмарски јазици. Јужниот кечуански јазик споделува голем број на карактеристики со ајмарскиот јазик. Теренс Кауфман го дал овој предлог поради сличностите на јазиците, но историчарите и други лингвисти не се согласуваат бидејќи сличностите се поради историски причини.

Видете исто така[уреди]