Квененг (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Квененг
—  округ  —
Местоположба во Боцвана.
Координати: 24°00′ ЈГШ 25°00′ ИГД / 
Држава  Боцвана
Гл. град Молепололе
Површина
 • Вкупна 35.890 км2
Население (2001 попис)
 • Вкупно 230.335 жит.
Час. појас Централноафриканско време (UTC+2)

Квененг е еден од окрузите во Боцвана. Центар на округот е Молепололе. На североисток округот се граничи со Централниот округ, на исток со Кгатленг, на југоисток со Југоисточниот округ, на југ со Јужниот округ, на запад со Кгалагади и на север со Ганзи.

Градови[уреди]

Во округот се наоѓаат следните градови (со жители во заграда според пописот од 2001 г.):

Под-окрузи[уреди]

Квененг е поделен на следните под-окрузи:

Поврзано[уреди]