Катедрала Свети Павле (Лондон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катедрала Свети Павле
St Paul's Cathedral
St Paul's Cathedral, London, England - Jan 2010.jpg

Катедралата од југоисток.

Основни податоци
Место Лондон, Англија
Координати 51°30′49.68″ СГШ 0°05′52.8″ ЗГД / 51.5138, -0.098
Држава Обединето Кралство
Покраина Кантербери
Мреж. место www.stpauls.co.uk
Архитектонски опис
Архитект Сер Кристофер Врен
Архит. стил Барок
Карактеристики
Должина 518ft (158m)
Ширина (основа) 121ft (37m)
Висина (макс.) 365ft (111m)

Катедралата Свети Павле (англиски: Saint Paul's Cathedral) е катедрала која се наоѓа во Лондон, Англија. Оваа англиканска катедрала се наоѓа во Сити, на околу 300 метри од реката Темза. Овој верски објект е една од најголемите туристички атракции на градот и е трет по големина во светот.

Овој објект бил изграден во 17 век од страна на големиот архитект Кристореф Рен, кој бил погребан овде. Нјзината купола е висока 110 метри и висока 34 метри, и е втора по големина во светот.