Катедрала Сантијаго (Билбао)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катедрала Сантијаго
Catedral de Santiago de Bilbao
Bilbao - Catedral de Santiago 51.JPG

Поглед кон денешната катедрала

Основни податоци
Место Шпанија Билбао, Шпанија
Религија Римокатоличка црква
Покраина Баскија
Округ Каско Виеџо
Осветен 12 и 13 век
Црковен статус катедрала
Архитектонски опис
Архитектонски тип готска и неоготска
Архит. стил готска
Насока на фасадата западна
Карактеристики
Врв 1
Материјали варовник

Катедрала Сантијаго (шпански: Catedral de Santiago de Bilbao) е катедрала која се наоѓа во Билбао, Шпанија. Како соборен храм катедралата била прогласена во 1950 година. Денешната римокатоличка катедрала најверојатно датира од времето кога бил основан градот, во околу 1300 година, кога Билбао бил едно мало собиралиште на рибарите.

Храмот е посветен на Апостол Јаков. Блиску до него минува и т.н. Пат за Сантијаго. Архитектонски, денешната градба претставува мешавина од повеќе стилови: готска од 15 век, и неоготска.

Катедралата не треба да се меша со Катедралата во Сантијаго де Компостела.