Категорија:Физика на елементарните честички

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Физика на елементарните честици е гранка на физиката која се занимава со проучување на елементарните составни делови на материјата и зрачењето, и нивното взаемодејствие. Наречена е и високоенергетска физика бидејќи многу елементарни честички не се јавуваат под нормални услови во природата, туку можат да се создадат и забележат во текот на енергетските судрувања на други честички, како што се прави во забрзувачите на честички.

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.

Статии во категоријата „Физика на елементарните честички“