Категорија:Класична музика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Поимот класична музика се однесува на музичкото творештво во временски граници помеѓу средниот век и совремието и се одликува со одредени карактеристики кои одредуваат дали едно дело ќе биде класична музика или не.

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.

*

Б

Г

Д

И

К

К продолжува

М

М продолжува

О

Р

С

Ш