Каслдермот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Каслдермот
Diseart Diarmad
Местоположба
Местоположбата на Каслдермот
center Каслдермот на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Грофовија: Килдер
Население (2006) 887

Каслдермот (англиски: Castledermot, ирски: Diseart Diarmad) е југоисточен град во Република Ирска, околу 75 км од Даблин и 10 км од Карло. Патот Н9 од Даблин до Ватерфорд поминува во градот. Патот со изградба ќе заврши во 2010 година.

Географија[уреди]

Каслдермот e главно пристаниште на реката Лер. Оваа река е проток на реката Баро, најголемиот река во Ирска после реката Шенон.

Демографија[уреди]

Населението на Каслдермот беше 887 во 2006 година. Бројот на жители во градот се расти дека градот е близу до Даблин.

Образование[уреди]

Градот има две школи: Скојл Диармада и Колаист Лоркејн.