Каслдермот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Каслдермот
Diseart Diarmad
Castledermot
Гостилница на крстопат во Каслдермот
Каслдермот се наоѓа во Ирска
Каслдермот
Местоположба во Ирскс
Координати: 52°54′43.34″ СГШ 6°50′15.25″ ЗГД / 52.91204, -6.83757
Земја Ирска
Покраина Ленстер
Грофовија Грофовија
Население (2011)
 • Урбано 1.398 жит.
 • Рурална 410
Час. појас WET (UTC+0)
 • Лете (DST) IST (WEST) (UTC-1)
ИКМ S780852

Каслдермот (англиски: Castledermot или Дишарт Дијармад (ирски: Diseart Diarmad, „Дермотова самица“) — гратче во грофовијата Килдер на југоистокот Република Ирска, околу 75 км од Даблин и 10 км од Карло. Низ него минува патот Н9 од Даблин за Вотерфорд.

Географија[уреди]

Каслдермот e главно пристаниште на реката Лер. Оваа река е проток на реката Баро, најголемата во Ирска по Шанон.

Демографија[уреди]

Населението на Каслдермот брои 1.398 жители (20011) и расте поради близината до Даблин.

Образование[уреди]

Каслдермот има две училишта: Скојл Диармада и Колаист Лоркејн.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]