Касел (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Касел
Nordhessen districts.png
Карта на Hesse со админ. округ Касел
Покраина Хесен
Окружен центар Касел
Површина 8.288,7 km²
Население 1.252.907 (31 декември 2005)
Густина 151 /km²
Служб. страница www.rp-kassel.de

Касел е еден од трите административни окрузи на Хесен, Германија, кој се наоѓа на северот на покраината. Тој бил создаден во 1866 кога Прусија ја анектирала територијата и ја оформила новата провинција Хесен-Насау. Во него постојат 138 општини.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Фулда
  2. Херсфелд-Ротенбург
  3. Касел
  4. Швалм-Едер
  5. Валдек-Франкенберг
  6. Вера-Мајснер
  1. Касел

Надворешни врски[уреди]