Караџозбегова џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Караџозбегова џамија
Karađozbegova džamija
250px
Основни податоци
Место Мостар, Босна и Херцеговина
Религија Ислам
Осветен 1530
Мреж. место VisitMostar.net
Архитектонски опис
Архитект Синан
Архитектонски тип џамија
Архитектонски стил Отоманска империја
Завршено 2004
Карактеристики
Минариња 1
Материјали камен

Караџозбеговата џамија е џамија која се наоѓа во Мостар, Босна и Херцеговина. Објектот бил изграден во периодот помеѓу 1557 до 1558 година од страна на славниот Синан. По војната во Босна, џамијата била доста напуштена и оштетена, но истата била реконструирана во 2004 година.