Каракој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Каракој и кула Галата

Каракој е регион кој се наоѓа во населбата Бејоглу, Истанбул, Турција, на европската страна од градот. Каракој е една од најстарите и најпознати историски населби на градот, и денес претставува важен трговски и транспортен центар во Истанбул. Во близина се наоѓа плоштадот Каракој. Во минатото, ова место било познато по тоа што овде се наоѓале огромен број на банки и осигурителни друштва. Освен тоа, во регионот се наоѓаат голем број на католички, православни, ерменски, еврејски храмови и голем број на различни архитектонски споменици на културата.[1]

Најпознати објекти[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Jewish Sites in Galata, Istanbul, Turkey Travel Planner.

Надворешни врски[уреди]