Капрезе Микеланџело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Капрезе Микеланџело
Caprese Michelangelo
—  Општина  —
Општина Капрезе Микеланџело
Капрезе Микеланџело се наоѓа во Италија
Капрезе Микеланџело
Местоположбата на Капрезе Микеланџело во Италија
Координати: 43°38′ СГШ 11°59′ ИГД / 
Земја Италија
Регион Тоскана
Покраина Арецо (AR)
Месности Казалино ди Капрезе, Дичијано, Фрагајоло, Грењано, Лама, Мона, Сан Кристофоро, Папијано, Понте Сингерна, Сан Кашијано, Селва Перуџина, Соваџо, Тречано, Валбончоне.
Управа
 • Градоначалник Даниеле Дел Морино
Површина
 • Вкупна 67,43 км2
Надм. вис. 653 м
Население (дек. 2004)
 • Вкупно 1.671 жит.
Демоним Капрезани
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 0575
Повик. бр. 52033
Заштитник Св. Јован Крстител
Слава 24 јуни
Портал Матична страница

Капрезе Микеланџело (итал. Caprese Michelangelo) е мало место и општина во покраината Арецо во Тоскана, Италија. Тоа е родно место на прочуениот ренесансен уметник Микеланџело Буонароти. Местото се наоѓа околу 100 km источно од Фиренца.

Знаменитости[уреди]

  • Црквата Св. Јован Крстител (XIII век) кајшто е покрстен Микеланџело.
  • Ранохристијанските цркви Св. Кристофор Монски, Св. Павле Монски и Св. Иполит и Касијан;
  • Опатијата Св. Мартин Тифски
  • Микеланџелов музеј и библиотека
Микеланџеловиот музеј