Камелеон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Камелеон
Камелеон
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Влечуги
Ред: Лушпари
Подред: Гуштер
Инфраред: Игуани

Камелеонот е животно со голема глава, со аглести рабови на вратот, со странично сплескано тело и долга еластична опашка, која не може да ја отфрли, бидејќи со неа се прикрепува.

Карактеристики[уреди | уреди извор]

На тенките долги нозе има споени два и три прста. Испупчените очи се тркалезни зеници, може да гледаат во различно насоки, независно едно од друго. Телото е покриено со зрнести топчиња, меѓу кои се расфрлани големи , плочести лушпи па затоа кожата му е растеглива. Може нагло да ја менува бојата на телото - од зелена, во темна или речиси бела каква што е ноќе. Долг е до 30 cm. Најчесто живее на дрвјата. Се движи бавно по гранките, придржувајки се со опашката и сраснатите прсти кои личат на клешти. Кога е во опасност, го надувува телото, ја отвора устата и потемнува.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Камелеонот се храни со инсекти, кои ги чека долго и упорно, а ги лови со долгиот, леплив јазик.

Окотување[уреди | уреди извор]

Се спушта на земјата кога женката несе околу 20 јајца во дупка што ја покрива со лисја.

Распостранетост[уреди | уреди извор]

Камелеонот живее во Јужна Шпанија, на Крит, во Северна Африка и Блискиот Исток.