Калининградска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Инфокутија област во Русија

Калининградска област (руски:Калинингра́дская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Калининград.

Карта на Калининградската област.