Каламијански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Каламијански јазици
Геог.
распростр.:
Миндоро и Палаван
Класификација: австронезиски
Гранки:

Каламијанските јазици се мала група јазици кои се зборуваат на Филипините. Тие се дел од групата на филипински јазици од семејството на австронезиски јазици. Овие јазици се групираат со тагбанваски јазик и со агутајненски јазик. Овие се малкуте јазици кои сè уште го користат старото писмо, најчесто за поезија.

Класификација[уреди]

Според Аделар и Химелман (2005), калимијанските јазици се посебна гранка од филипинските јазици. Од другата страна пак, според Базата на основни австронезиски зборови,[1] овие јазици се сродни со палаванските јазици.

Наводи[уреди]

Поврзано[уреди]