Казинo

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Казино претставува просторија во која се одвиваат одредени активности на коцкање. Казината најчесто се градат или се отвараат во комбинација со хотели, ресторани, шопинг центри, круз бродови или други туристички атракции. Некои казина се познати по тоа што организираат вечери на забава во живо, како што се стенд aп комеди, концерти и спортски натпревари. Употребата на зборот во минатото, и модерната употреба во некои земји, не секогаш вклучуваат коцкање.

Коцкање во казино[уреди]

Слот машините се наоѓаат скоро во сите казина

Во повеќето јурисдикции ширум светот, коцкањето е дозволено за лица кои имаат навршено од 16 до 21 година во зависност од државата.

Посетиттелите се коцкаат играјќи игри на среќа, во некои случаеви за тоа е потребно одредена вештина, како кај крапс, рулет, бакарат, блек џек, и видео покер. Повеќето од игрите имаат математички определени коефициенти, кои гарантираат дека куќата секогаш има предност пред играчите. Во игрите, како што е покерот, каде што играчите играат еден против друг, куќата зема посебна провизија. Казината понекогаш даваат некои други комплементарни награди на играчите.

Ипслата е процентот освоен од страна на играчите.

Во казината во САД кога играчот игра со пари освоени во казиното, се вика дека тој игра со парите на куќата.

Слот машините станаа најпопуларната форма на коцкање во казината. Во последно време се спроведени истражувања со кои се подига прашањето дали модерните слот машини создаваат зависност.

Онлајн казино[уреди]

Онлајн казино, исто така познато и како виртуелно казино или Интернет казино, е онлајн верзија на традиционалното казино. Онлајн казината им овозможуваат на играчите да играат и да се обложуваат на казино игри преку интернет.

Онлајн казината претежно нудат коефициенти и исплата кои се споредливи со традиционалните казина. Некои онлајн казина тврдат дека имаат повисоки проценти на исплата за слот машини, и некои дури и објавуваат ревидирани извештаи за процентот на исплата на нивните веб страни.

Поголемиот дел од онлајн казината го изнајмуваат или го купуваат софтверот од компании како Microgaming, Realtime Gaming, Playtech, International Game Technology and CryptoLogic Inc.

Видови на онлајн казина[уреди]

Онлајн казината може да бидат поделени во две групи во зависност од нивниот интерфејс: веб базирани и казина кои што мора да се симнат. Некои казина ги нудат и двата интерфејса.

Веб базирани онлајн казина[уреди]

Тоа се казина каде што корисниците може да играат казино игри без да го симнуваат софтверот на својот компјутер.

Онлајн казина што се достапни за симнување преку интернет[уреди]

Кај овој вид на казина треба да се симне и да се инсталира софтверот за да може да се игра и обложува на понудените казино игри.

Понудени игри[уреди]

Најчесто среќавани игри кои ги нудат онлајн казината се:

Надворешни врски[уреди]

Листа на онлајн казина