Казанска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Казанска катедрала
Каза́нский кафедра́льный собо́р
Kazan Cathedral, St. Petersburg, Russia.jpg
Основни податоци
Место Санкт Петербург, Русија
Координати
Религија Руска Православна Црква
Држава Русија
Архитектонски опис
Архитект Q51199
Карактеристики

Казанската катедрала (руски : Каза́нский кафедра́льный собо́р) ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија. Објектот бил изграден во 1801 година а по десет години била довршена. Нејзин архитект е Андреј Вороникин. Во црквата се наоѓа иконата на Казанската Богородица.