Кадиќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кадикој)
Прејди на: содржини, барај
Местоположба на Кадиќој

Кадиќој (турски: Kadıköy) — една од најпознатите области во Истанбул, Турција. Се наоѓа на анадолската страна од градот, на брегот на Мраморно Море. Во текот на историјата, овој регион е познат под името Халкедон. Халкедон во почетокот егзистирал како посебен град од Истанбул (тогаш Византион), пред да биде освоен од Византија и припоен кон градот.

Денеска, овде се наоѓаат едни од најголемите станбени и финансиски центри во градот. Населбата граничи со Ускудар на северозапад, Умранги на североисток, Малтепе на југоисток и Картала. Населението на Кадиќој е околу 510.000 жители, плоштината на областа е 42 км2.[1]

Најпознати објекти[уреди]

Галерија[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]