Итерзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Координати: 53°41′N, 9°40′E

Итерзен
Rosenstadt Uetersen
Uetersen Wappen.png
Lage des Kreises Pinneberg in Deutschland.png
Uetersen Stadtwerkehaus.jpg

Итерзен (германски: Uetersen, МФА: [ˈyːtɐzən]) е град во германската Шлезвиг-Холштајн. Има 17.865 жители според пописот од 2006.