Италијанска синагога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Италијанска синагога
Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Религија Јудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски тип синагога
Карактеристики

Италијанската синагога (турски:?) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција, во Златниот Рог. Овој објект бил изграден од страна на италијанските евреи во 1800 година. Во 1931 година синагогата била разрушена и на истото место била подигнета нова.