Источен Казахстан (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Источен Казахстан (покраина))
Прејди на: содржини, барај
Источен Казахстан
Шығыс Қазақстан облысы
Восточно-Казахстанская область
—  Покраина  —
Џамија во Семеј
Локацијата на покраината Источен Казахстан во Казахстан
Координати: 49°57′ СГШ 82°37′ ИГД / 
Округ  Казахстан
Главен град Оскемен
Управа
 • Аким Јанибек Карибјанов
Површина
 • Вкупна 283.300 км2
Население (2005-01-01)[1]
 • Вкупно 1.442.000 жит.
Час. појас Исток (UTC+6)
Поштенски борј 070000
Повикувачки број +7 (722), +7 (723)
ISO 3166 KZ-VOS
Рег. табл. F
Окрузи 15
Градови 10
Населени места 30
Села 870
Портал http://akimvko.gov.kz/

Источноказахстанската покраина е една од 14-те покраини во Казахстан.

Демографија[уреди]

65% од населеинето се етнички Казаци и 30% се Руси.[2]

Окрузи[уреди]

Во покраината Источен Казахстан има 15 окрузи:

Наводи[уреди]

External links[уреди]