Истанбулски музеј на авијацијата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Истанбулски музеј на авијацијата
Havacılık Müzesi
İstanbul 5371.jpg
Податоци
Место Сан Стефано, Истанбул
Земја Турција


Истанбулскиот музеј на авијацијата (турски: Havacılık Müzesi) е музеј кој се наоѓа во Сан Стефано, во близина на Истанбул, Турција. Плоштината на музејот изнесува 65.000 метри. Во музејот се наоѓаат голем број на различни авиони, хеликоптери и оружја кои биле користени од страна на турската армија.

Освен тоа, во музејот се наоѓаат и остатоци од таков вид од времето на Отоманската империја. До музејот, како најлесен начин за пристигнување е преку воз од станицата Сиркечи. Патувањето е околу 40 минути/ влезот за возрасни е 6 турски лири (2009 година).

Надворешни врски[уреди]